Alerjiler Nasıl Oluşur?

Burun akıntısı, nefes almada zorluk, gözlerde sulanma, hapşırma, burunda kaşıntı, öksürük? Hayat kalitemizi etkileyen bu alerji belirtilerinin sebebi alerjenlerdir. Peki nedir bu alerjenler? Her an her yerde karşımıza çıkan toz, ev akarı, hayvanların tüylerinde ve salgılarında bulunan bazı proteinler ve bakterilerdir. Alerjenlerle temas edildiğinde, bağışıklık sistemimizin verdiği reaksiyon ise alerjidir. Hayatımızı zorlaştıran bazı alerji tipleri mevsimsel, bazıları ise yıl boyu görülür.

Alerjik anne babadan doğan çocukların alerji olmaya çok daha yatkın olduğu iddia edilmektedir. Fakat yine de, alerjinin oluşması için, çevresel bir tetikleyici bulunmalıdır. Ne yazık ki bizim bakterilere karşı aşırı titiz tutumumuz, alerji oluşumunu daha çok arttırabilir. Araştırmacılara göre, gelişmiş hijyen koşulları, antimikrobiyal ilaç kullanımı ve steril gıda tükletimi bizi mikroplara karşı çok daha zayıf ve açık duruma getirir: Vücudumuz alerjenlere karşı doğal direncini her zaman koruyamaz ve alerji hafif koşullardan kronikleşen bir rahatsızlığa doğru ilerleyebilir.

Probiyotik Nedir?

Probiotik yararlı bakterilerdir, mikroflorayı dengeleyen, zararlı bakterileri etkisiz hale getiren faydalı dengeliyici ve temizleyici bakterilerdir.

Probiyotik Temizleyiciler nasıl çalışır?

Probiyotikler zararlı bakterilerin %90?ının saklandığı gizli bir yer olan biyofilm?e nüfus eder. Yani kötü bakterilerin kaynağına ulaşır. Buradaki yararlı bakteri miktarını arttırır, zararlı bakterilerin besinlerini tüketir, onları etkisiz hale getirir. Böylece hijyen sağlar, alerjenleri ve virüs oluşumunu engeller.

Biyofilm nedir? Nasıl Yok edilir?

Biyo-film her türden kötü bakteri ve mikropla dolu mikroskopik bir şehir gibidir. Islak ve sıcak olan neredeyse tüm yüzeylerde bulunurlar. Hastanelerde belirli türdeki enfeksiyonların %65?inin biyofilmde yaşayan ve gizlenen hastalıkların (örn., H1N1, MRSA, Staph, E.coli) bir sonucu olduğu söylenir.

Ancak asıl beklenmedik durum şudur ki biyofilm asitler de dahil olmak üzere herhangi bir temizlik ürünü ile çıkarılamaz. En kuvvetli dezenfektan bile sert kabuk benzeri tabakalarına nüfuz edemez. Biyofilm, bakterilerin yaşaması için zırh kaplı bir evdir.

Biyofilmi ortadan kaldırdığınızda, mikropların ve virüslerin yaşamaları ve çoğalmaları için hiçbir yeri kalmaz ve bu da onların ölmesine neden olur. Bu nedenle, biyofilmi yok etmek sağlıklı bir ev için çok önemlidir.

Biyofilm aynı zamanda probiyotiklerin de besin kaynağıdır. Toksik temizleyicilerin aksine probiyotikler, sizi ve ailenizi hasta edebilecek bakterileri ve virüsleri tutan biyofilmleri kelimenin tam anlamıyla yiyip yok ederler

Probiyotikli Ürünlerin Özellikleri

 • Biyo-film kirinin yüzeyden ayrılmasını sağlar ve tabakalar halinde toplanmasını engeller.
 • Metal, ahşap, lastik, plastik, vernik, boya kumaş ve deri gibi tüm malzemelerde kullanımı güvenlidir.
 • Yanıcı değildir, patlama tehlikesi yoktur.
 • Doğaldır. Evinizde oluşan kötü kokuları ve alerjik etkileri tamamen ortadan kaldırır.
 • Çevreye zarar vermez, biyolojik açıdan tam olarak parçalanıp doğaya karışır.
 • Toksik etki ve alerjik reaksiyonlara sebep olmaz.
 • Göze, cilde, deriye veya solunum yollarına zarar vermez.
 • Isıya maruz kalınca zararlı gazlara dönüşmez.
 • Dezenfeksiyon etkisine sahiptir.

Neden kimyasal temizleyici kullanmamalıyız?

Hepimiz bazı kimyasal/zehirli temizleyicilerin, bakterilerin %99.9?unu azalttığını iddia eden reklamları duyduk.

Bu neden iyi bir şey değil? Çünkü bu tür zararlı bakterilerle birlikte YARARLI bakterileri de yok etmektedir.

Oysa sağlıklı bir yaşam için, vücudumuzun içinde ve dışında probiyotiklere yani yararlı bakterilere ihtiyacımız vardır.

Probiyotikli Ürünler ile Kimyasal Ürünler Arasındaki Fark

Kimyasal ürünler bakteri florasını bozup patojen (zararlı) bakterilerin daha dirençli hale gelmesine sebep olurlar.

 • Probiyotikler bakteri florasını dengeler, patojenlerin azalmasını sağlayarak bunların oluşturduğu zararları engeller.

Kimyasal çözücüler hem canlılar hem de çevre için zararlı ve tehlikelidir. Ayrıca temizlenen yüzeylerin zamanla bozulmasına neden olurlar.

 • Probiyotikler, insan sağlığına ve çevreye asla zarar vermez.

Çamaşır suyu gibi kuvvetli kimyasal ürünler bile bakterileri %100 yok edemez. Temizlenemeyen kötü bakteriler bağışıklık kazanır, kuvvetlenerek daha dirençli bir şekilde ürerler ve kiri tekrar oluştururlar.

 • Probiyotik temizlik, kötü bakterilerin direncinin artmasını ve mutasyona uğramalarını engeller. Sağlıklı bir bakteri dengesi oluşturur. Kirin yeniden oluşmasını geciktirir.

Kimyasal ürünlerle yapılan temizlikten sonra, kötü bakteriler 8 saat içinde yüzeye hemen geri atlarlar.

 • Probiyotik temizleme ile kötü bakterileri evinizden 3 gün boyunca uzak tutabilirsiniz.